Samsung arrin në metaverse të Roblox me Manjatin e Hapësirës

Roblox është një nga lojërat e dekadës, e dashur nga shumë dhe jo aq e dashur nga të tjerët. E vërteta është se ky titull multiplatforma ka qenë një pionier në atë që ne tani e njohim si metaverse. Ky term i krijuar nga Meta, Facebook-u i vjetër, përshkruan një hapësirë ​​virtuale në të cilën përdoruesit nga e gjithë bota mund të ndërveprojnë.

Samsung Space Tycoon Roblox

Ka shumë marka që kanë zgjedhur Roblox për të hyrë në metaverse dhe këtë herë është radha e Samsung. Marka koreano-jugore tashmë ka njoftuar nisjen e Samsung Space Tycoon, Një hapësira virtuale e lojës në metaverse të Roblox, ku përdoruesit do të mund të ndërveprojnë me produktet e Samsung Electronics.

Samsung dhe prania e tij në metaverse

Qëllimi i Samsung është të lejojë përdoruesit të ndërveprojnë me njëri-tjetrin, përmes një hapësire argëtuese dhe të sigurt. Zëvendës President Ekzekutiv i Qendrës së Dizajnit të Korporatës në Samsung, jinsoo kim, deklaron se:

"Space Tycoon është projektuar për të qenë një shesh lojrash ku shumë klientë mund të përjetojnë mundësi të pakufizuara të hapësirave virtuale. Ne do të vazhdojmë të shfaqim përmbajtje që mund të ofrojnë përvoja dixhitale më domethënëse dhe argëtuese për klientët tanë aktualë dhe të ardhshëm.".

Loja është vendosur në Stacionin Hapësinor Samsung dhe të saj laboratorët e kërkimit, ku personazhet mund të mësojnë më shumë për produktet aktuale të kompanisë. Space Tycoon ka 3 zona e ndarë në një zonë minerare për të marrë burime, një Dyqan Blerje për të blerë artikujt e lojës dhe në Laborator.

Me burimet e gërmuara ata mund të ndërtojnë celularë, televizor dhe elektroshtepiake. Ju gjithashtu mund t'u bëni atyre një ndryshim, për t'i kthyer ato në produkte të ndryshme në lojë. Deri më tani, Samsung ka caktuar më shumë se 20 produkte nga dyqani i Roblox, i cili do të përditësohet periodikisht.

Gjëja më interesante është se loja do të jetë në dispozicion në 14 gjuhë, duke përfshirë koreanisht, anglisht, spanjisht dhe më shumë. Në të ardhmen e afërt do të prezantojë veçori shtesë në mënyrë që përdoruesit të mund të ndajnë krijimet e tyre me njëri-tjetrin. Ka edhe konkurse ekskluzive virtuale apo festa, me evente të markave unike.

Tycoon Hapësirë Roblox Ti bën

Lini një koment